کسری بودجه عربستان ادامه دارد

به گزارش گردش و مسافرت، کسری بودجه عربستان در سه ماهه سوم به 11 میلیارد دلار رسید.

کسری بودجه عربستان ادامه دارد

به گزارش گردش و مسافرت به نقل از بلومبرگ، وزارت دارایی عربستان با صدور بیانیه ای بیان کرد در سه ماهه سوم سال جاری این کشور 40.768 میلیارد ریال سعودی (10.87 میلیارد دلار) کسری بودجه داشته است. طی این مدت میزان مخارج دولتی با هفت درصد افزایش به 256.345 میلیارد ریال رسیده که اصلی ترین عامل این افزایش مربوط به پرداخت هزینه یارانه های کرونایی بوده است. وزارت دارایی عربستان از برنامه ریزی برای کاهش 990 میلیارد ریالی مخارج دولتی برای سال آینده خبر داده و افزوده است انتظار دارد رشد اقتصادی در سال آینده مثبت گردد.

دولت عربستان که به دنبال شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی با کاهش درآمد محسوسی روبرو شده ممکن است برای جبران بخشی از درآمدهای از دست رفته خود دست به افزایش اقتصادیات بر درآمد شاغلان و فروش بخشی از دارایی دولتی بزند.

محمد الجعدان، وزیر دارایی عربستان در مورد اقدامات جدید گفت: ما اکنون در یکی از بدترین شرایط اقتصادی تجربه شده در طول تاریخ خود هستیم و برای جبران کسر بودجه، تمامی گزینه ها را آنالیز می کنیم.

تنها در ماه مارس قیمت نفت بیش از نصف ارزش خود را از دست داد و این اتفاق در شرایطی که هزینه های جنگ یمن نیز بر دوش اقتصاد عربستان سنگینی می نماید باعث شده است تا فشار فوق العاده زیادی به منابع اقتصادی عظیم ترین اقتصاد خاورمیانه وارد گردد.

طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول، اقتصاد عربستان سال جاری 6.8 درصد کوچک خواهد شد که حتی از عملکرد متوسط جهانی نیز بدتر خواهد بود. انتظار می رود شیوع کرونا بیش از همه باعث کند شدن سرعت خصوصی سازی در این کشور گردد که یکی از بندهای کلیدی در تحقق سند چشم انداز عربستان موسوم به افق 2030 است. در حال حاضر دولت عظیم ترین کارفرما در عربستان است و بخش عظیمی از بودجه خود را صرف پرداخت حقوق به کارکنان می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کسری بودجه عربستان ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسری بودجه عربستان ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید