سفیر ایران در بلاروس: روابط تهران و مینسک همیشه بهتر شده است

مسکو - خبرنگاران - سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس که به واسطه مثبت شدن تراز تجاری ایران پس از 25 سال کارنامه موفقی در توسعه همکاری میان تهران و بلاروس از خود به جای گذشته، معتقد است که روابط دو کشور همیشه در حال بهتر شدن است.

سفیر ایران در بلاروس: روابط تهران و مینسک همیشه بهتر شده است

مصطفی اویسی روز شنبه در گفت وگویی مفصل با خبرنگاران در ابتدای سال 1398 که همزمان با شروع بیست و هفتمین سالگرد شروع روابط دو کشور است، گفت: روابط تهران و مینسک بر اصل اعتماد و احترام متقابل بنا شده است به همین دلیل ما در 27 سال گذشته کمترین فراز و نشیب را در روابط دو کشور مشاهده نموده ایم.

به گفته وی، با کوششهای انجام شده از گذشته تا امروز، روند همکاری ها و تعاملات سازنده بین دو کشور در حوزه های مختلف سیاسی و مالی بطور منظم در حال رشد است.

سفیر ایران در بلاروس به سفر اخیر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به بلاروس نیز اشاره نمود و ضمن مهم خواندن آن گفت: دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست سران سازمان همکاری های شانگهای در چینگدائو چین نیز از رویدادهای مهم سیاسی میان تهران و مینسک در سال 97 بود که از سطح تعاملات و روابط نزدیک سران دو کشور حکایت دارد.

** حجم تبادلات تجاری ایران و بلاروس چهار برابر شده است

اویسی به همکاری های مالی ایران و بلاروس نیز اشاره نمود و گفت: در حوزه مالی نیز طی پارسال علاوه بر برگزاری چهاردهمین کمیسیون مشترک مالی چندین نشست مشترک بین کارگروه های تخصصی دو طرف برگزار گردید که در نهایت منجر به رشد همکاری های مالی شد.

وی گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و بلاروس در سال 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن بیش از چهار برابر شده است ضمن اینکه فراینـدهای همـکاریهای منطقه ای نظیر اتحـادیه اقتـصادی اوراسیا و اجرای طرح ها و راه گذرهای متعدد نشانه افزایش سطح همکاری های دو کشور است که به موازات تعاملات موثر و مستمر سران در مجامع مختلف بین المللی ادامه دارد.

وی به همکاری های مشترک در حوزه فراوری دارو، محصولات کشاورزی، واردات گوشت گاو و اتوبوس های برقی اشاره نمود و گفت: طرفین در حال مذاکره هستند تا با نهایی کردن توافقات بتوانند به هدف مشخص شده برای رسیدن به تراز تجاری یک میلیارد دلاری که مورد تاکید رئیس جمهوری بلاروس و رئیس مجلس شورای اسلامی ایران نیز است، دست پیدا نمایند.

** ایران به دنبال واردات گوشت از بلاروس است

به گفته وی، پس از دو سال کوشش و پیگیری های مکرر سفارت ایران در بلاروس و نهادهای زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی ایران و وزارت کشاورزی بلاروس در نهایت با انجام آنالیز های بهداشتی و آزمایشگاهی، مذاکرات میان شرکت های تجاری وارد نماینده و صادر نماینده گوشت دو کشور شروع شده است.

اویسی با بیان اینکه مهمترین مولفه در این عرصه قیمت گوشت است، گفت: طرف های بلاروسی با توجه به حضور رقبا در بازار ایران باید بتوانند شرایط بهتری برای خریداران ایرانی قائل شوند تا صندلی مناسبی در بازار ایران پیدا نمایند.

وی گفت: ما تمایل داریم بخش قابل توجهی از احتیاج بازار ایران به گوشت و لبنیات را از بلاروس تامین کنیم با این حال باید ببینیم که طرف بلاروسی نیز آمادگی این کار را دارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس گفت: کوشش ها برای جهت دهی به حضور فعال و اثرگذار تجار و بازرگانان دو کشور در حوزه های مورد احتیاج ادامه دارد و برای تسریع در چرخه مبادلات تجاری دو کشور اقدامات متعددی در دست انجام است که از جمله آنها می توان به معرفی نمایشگاه های فصلی، تخصصی و عمومی اشاره نمود.

به گفته وی، مشکل فعلی عدم شناخت یا اطلاعات اندک بازرگانان بلاروس از بازار ایران است و ما در کوشش هستیم با اقداماتی شناخت آنان را افزایش دهیم و در این خصوص گام های جدی برداشته شده است به شکلی که چشم انداز خوبی برای آن دیده می شود.

سفیر ایران معتقد است که زمینه های مختلفی برای گسترش همکاری میان بازرگانان و تجار دو کشور وجود دارد اما متاسفانه آنچنان که باید از ظرفیت موجود برای افزایش تبادلات تجاری و بازرگانی دو کشور در بخش خصوصی به خوبی استفاده نمی شود.

اویسی شرح داد: امروز محصولات زیادی توسط فعالان مالی دو کشور فراوری می شود که بازار خوبی در هر دو کشور دارد به طور مثال تجار ایرانی توانایی بالایی در صادرات خشکبار و میوه به بلاروس دارند و طرف بلاروسی نیز می تواند به صورت متقابل صادرات گوشت و دارو به ایران داشته باشد.

وی با بیان اینکه با دست اندرکاران این بخش ها در هر دو طرف در حال رایزنی است، گفت: در این زمینه رایزنی های مستمری بین سازمان های مربوطه در دو طرف در حال اجرا است که من امیدوارم با اتمام آنالیز های فنی و کارشناسی، شاهد شروع همکاری های گسترده در این حوزه ها باشیم.

** ایران و بلاروس پارسال به بالاترین میزان تراز تجاری دست یافتند

سفیر ایران در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران گفت که خوشبختانه ایران و بلاروس در سال گذشته به بالاترین میزان تراز تجاری دست یافتند.

وی اضافه نمود: تراز تجاری 154.1 میلیون دلاری در طول 25 سال گذشته رقم بی سابقه ای محسوب می شود، ما سال گذشته مذاکرات فشرده و سودمندی با طرف بلاروسی در حوزه همکاری های نفتی داشتیم علاوه بر موضوعات جاری، همکاری تهران و مینسک در حوزه دارویی، کشاورزی، واردات گوشت گاو، توسعه متقابل صنعت گردشگری و همکاری های ورزشی رشد نموده است و مسئولان بخش های مختلف دو کشور در حال مذاکره و گفت وگو برای گسترش روابط هستند.

وی اضافه نمود: در صورت نهایی شدن توافقات قطعا شاهد توسعه بیشتر مناسبات دوجانبه خواهیم بود و من امیدوارم در مدتی که سفیر ایران در بلاروس هستم، شاهد توسعه روزافزون روابط دو کشور باشیم.

** ایران و بلاروس به دنبال لغو ویزا گردشگری هستند

سفیر ایران در بلاروس در بخش دیگری از این گفت وگو به طرح لغو ویزا میان ایران و بلاروس نیز اشاره نمود و گفت: اکنون دارندگان گذرنامه های عادی برای تردد بین دو کشور باید درخواست ویزا دهند.

اویسی ادامه داد: فرایند تسهیل صدور ویزا برای گذرنامه های عادی بین دو کشور شهریورماه گذشته در دستور کار پنجمین نشست کمیسیون مشترک کنسولی در تهران نهاده شد و توافق شد تا دو طرف گام هایی برای لغو ویزا گروه های سازمان یافته گردشگری بردارند.

وی اضافه نمود: مطابق آمارهای چند سال اخیر، میانگین بازدیدهایی که شهروندان دو کشور داشته اند بین سه تا چهار هزار نفر بوده است که البته سهم بازدید شهروندان ایرانی در مقایسه با شهروندان بلاروسی بیشتر است.

سفیر ایران گفت: بخشی از این بازدید ها به برگزاری دوره های مختلف آموزشی و نیز تبادل گروه های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی باز می شود که در نتیجه گسترش روابط تهران و مینسک بیشتر شده است.

اویسی ادامه داد: خوشبختانه تعاملات منظمی میان بخش های مختلف دو کشور در حال برقراری است و امیدوارم با تصمیماتی که در جریان نشست اخیر کمیسیون مشترک کنسولی دو کشور اتخاذ شده است در بخش گردشگری نیز در آینده نزدیک تحولات ملموسی رخ دهد.

** برداشتن موانع تجاری در اولویت کاری سفارت ایران در بلاروس است

سفیر ایران در ادامه به تشریح مسائل تجار و بازرگانان ایرانی برای کار در بلاروس اشاره نمود و گفت: بعضی از مسائل تجاری مربوط به شرایط مالی و نیز موضوعات فنی در دو طرف است که از جمله آنها می توان به ممنوعیت های مرتبط با واردات متقابل بعضی اقلام، بخشنامه های تخصصی برای صادرات و واردات کالاها، تخصیص ارز و پیمان سپاری ارزی اشاره نمود.

اویسی عدم برقراری و توسعه مناسبات متقابل بانکی و بطور خاص مسائل مربوط به گشایش اعتبار اسنادی (LC)، منطبق نبودن استانداردها و طراحی محصولات صادراتی ایران با احتیاجهای بازار هدف، مسائل مربوط به حمل و نقل در کشور ثالث با توجه به عدم دسترسی به دریا و نیز توقف پرواز مستقیم بین دو کشور و هزینه های سربار در پایانه های حمل ونقل و مرزها در کنار بعضی اختلالات و کارشکنی های ناشی از اعمال تحریم های موجود علیه ایران و بلاروس را از دیگر مسائل موجود در جهت گسترش روزافزون روابط دانست.

سفیر ایران در بلاروس دشواری در اخذ ویزا برای گردشگران و تجار ایرانی را از دیگر عواملی دانست که نقش بازدارنده ای در روند تحرک و تردد بیشتر و بالتبع دور ماندن آنها از تغییرات و معادلات حاکم بر بازارهای هدف داشته است.

اویسی ابراز امیدواری کرد که در نتیجه نشست اخیر کمیسیون مشترک کنسولی در تهران، بعضی موانع در این خصوص برطرف شود ضمن اینکه دو کشور کوشش نموده اند با فعال کردن کارگروه های مختلف تخصصی از جمله صنعتی، تجاری، نفتی، کشاورزی، دارویی و تجهیزات پزشکی به ریاست معاونین وزرای نهادهای مربوطه، گام های موثری در حل و فصل ریشه ای مسائل بردارند.

وی گفت: در قالب این کارگروه ها می توان مسائل و موانع احتمالی را مورد آنالیز قرار داد و راهکارهای لازم برای عبور از آنها را یافت و در نهایت تصمیمات لازم را برای برطرف مسائل و موانع اتخاذ کرد.

سفیر ایران ادامه داد: به موازات این نشست های بین دولتی، جلسات منظم و مستمری نیز با فعالان مالی و نمایندگان اصناف و سازمان های مرتبط دو کشور در سطح رئیس نمایندگی و همکاران بخش های مربوطه برگزار می شود ضمن اینکه ما پیگیر آن هستیم تا ظرفیت های متقابل تجاری دو کشور و تازه ترین تغییر و تحولات در قوانین و تغییرات احتمالی آنها در دو طرف، اطلاع رسانی شود چرا که نقش موثری در گسترش همکاری ها ایفاء می نماید.

یاد آور می شود که جمهوری بلاروس به مساحت 207 هزار و 600کیلومتر مربع با پایتختی مینسک در شرق اروپا هم مرز روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی بوده و حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد.

لازم به ذکر است، روسیه و بلاروس در چهارچوب جامعه همسود، اتحادیه مالی اوراسیا و پیمان امنیت جمعی با یکدیگر همکاری می نمایند.

دو کشور همچنین در سال 1998 موافقت نامه ای را برای ایجاد دولت اتحادی بین دو کشور امضا نموده اند و در راستای اجرای آن هر سال روسای جمهور، نخست وزیران، وزرای خارجه و سران مجالس قانونگذاری دو کشور با یکدیگر دیدار و درباره همکاریهای دوجانبه گفت وگو و گفتگو می نمایند چرا که بلاروس نزدیکترین متحد روسیه در جامعه همسود و کشورهای دیگر است.

اروپام ** 1346 **

منبع: ایرنا

به "سفیر ایران در بلاروس: روابط تهران و مینسک همیشه بهتر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر ایران در بلاروس: روابط تهران و مینسک همیشه بهتر شده است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید