تجهیز 6 مرکز دانشگاهی و درمانی به تجهیزات پیشرفته علوم شناختی

به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمدحسین مقامی مسئول کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی درباره تجهیز مراکز دانشگاهی و درمانی به تجهیزات پیشرفته علوم شناختی گفت: این اقدام در راستای تمرکز بر تربیت و آموزش نیروی انسانی متخصص و همچنین تجهیز آزمایشگاه ها و آماده سازی ابزارها و زیرساخت های مورد احتیاج حوزه علوم شناختی در مراکز علمی و تخصصی انجام می گردد و به عنوان یک اولویت در راهبرد ستاد صندلی ویژه ای دارد.

تجهیز 6 مرکز دانشگاهی و درمانی به تجهیزات پیشرفته علوم شناختی

مقامی ادامه داد: ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی می کوشد با فراهم آوردن زمینه های حمایتی، فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی گسترده تری را برای دانشجویان، اساتید و متخصصان در حوزه های علوم شناختی را مهیا کند و گامی عملی در امر تربیت کارشناسان آزمایشگاهی در حوزه های علوم شناختی برداشته گردد.

وی بیان نمود: با حمایت های ستاد در سال گذشته 6 مرکز درمانی و دانشگاهی به دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته از جمله سیستم ثبت فعالیت های الکتریکی مغز (الکتروانسفالوگرام) 64 کاناله مجهز شدند.

به گفته مسئول کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، در راستای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و استفاده از ظرفیت و پتانسیل های بالقوه در سطح مراکز علمی و تخصصی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی آزمایشگاه مشترک علوم شناختی دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی این استان ایجاد و به بعضی از تجهیزات و فناوری های پیشرفته از جمله به دستگاه رهگیر چشمی مجهز شد.

وی اضافه کرد: سیستم رهگیر چشمی وسیله ای برای مشخص موقعیت چشم و حرکات آن است و در تحقیقات بر روی سیستم بینایی در آزمایشگاه های علوم اعصاب و روانشناسی مورد استفاده قرار می گیرد.

مقامی گفت: با حمایت های ستاد آزمایشگاه مشترک علوم شناختی این دو مرکز آموزش عالی سال گذشته به دستگاه های ثبت سیگنال های عصبی، تحریک الکتریکی فراجمجمه ای و نیز دستگاه ثبت فعالیت های مغزی مجهز شد.

وی با اشاره به فعالیت های ستاد برای توسعه علوم شناختی گفت: ستاد کوشش می نماید از یک سو سیاست تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات در حوزه علوم شناختی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد و از سوی دیگر دانش علوم شناختی در مراکز علمی و دانشگاهی توسعه و گسترش یابد.

مقامی گفت: همچنین با حمایت ستاد، آزمایشگاه عصب شناختی بیمارستان تخصصی روانپزشکی روزبه و دانشگاه خوارزمی نیز به دستگاه الکتروانسفالوگرام 64 کاناله و آزمایشگاه روانشناسی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز به دستگاه های رهگیر چشمی و تحریک الکتریکی فراجمجمه ای مجهز شدند. همچنین یک دستگاه الکتروانسفالوگرام 64 کاناله برای تجهیز آزمایشگاه شناختی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در اختیار این نهاد علمی - آموزشی نهاده شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تجهیز 6 مرکز دانشگاهی و درمانی به تجهیزات پیشرفته علوم شناختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجهیز 6 مرکز دانشگاهی و درمانی به تجهیزات پیشرفته علوم شناختی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید