اسحاق جهانگیری از کی روش تا شیخ سلمان

به گزارش گردش و مسافرت، مصطفی آجرلو، مدیرعامل سابق تراکتورسازی و رقیب انتخاباتی مهدی تاج، در آخرین دوره انتخابات فدراسیون فوتبال به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، می تازد؛ به عقیده او، حمایت های اسحاق جهانگیری از مهدی تاج باعث شد تا او به عنوان رئیس انتخاب گردد. به زعم آجرلو، دلیل ضعف مدیریت فوتبال ایران در چند سال اخیر همان حمایت های جهانگیری از مدیری نامناسب بود. درستی یا نادرستی ادعای آجرلو به طور قطع معین نیست، ولی با فرض اینکه ادعایش درباره دخالت اسحاق جهانگیری در امور انتخاباتی فدراسیون فوتبال درست باشد، آیا باید پذیرفت، اسحاق جهانگیری بار روی دوش فوتبال بوده است؟

اسحاق جهانگیری از کی روش تا شیخ سلمان

پول بده و حمایت کن!

در چندسال اخیر، چه آن موقع که سکان راهنمایی تیم ملی در دستان کارلوس کی روش محبوب بود و چه کوته زمانی که مارک ویلموتس، سناتور سابق بلژیکی ها، روی نیمکت تیم ملی نشست، نقش اسحاق جهانگیری چیزی شبیه به عابربانک برای فوتبال ملی یا دست کم، رابطی برای فراهم کردن هزینه های تیم ملی بوده است؛ امری که قطعا وظیفه معاون اول رئیس جمهور نبوده و مدیران فدراسیون فوتبال که وظیفه تأمین هزینه ها را داشته اند، همیشه دست احتیاج به سوی اسحاق جهانگیری دراز نموده اند.

می گویند احتمالا دوستی مهدی تاج با جهانگیری باعث شده تا معاون اول به اردوی تیم ملی برود و حتی هزینه ها را جور کند، ولی اگر این طور هم باشد، این دوستی چیزی جز دردسر برای اسحاق جهانگیری نداشته است. البته جهانگیری در این جهت هربار به جای فرار و دادن وعده و وعید کوشش نموده حلال مسائل فدراسیون فوتبال باشد؛ فدراسیونی که ضعف مدیرانش در امر جذب اسپانسر یا تأمین هزینه ها آن قدر مشهود بود که جای شک و شبهه باقی نمی گذاشت.

جهانگیری مدت ها قبل از آنکه تیم ملی بتواند مسافر جام جهانی روسیه گردد، با حضور در اردوی تیم ملی و شنیدن حرف های بازیکنان و البته کارلوس کی روش کوشش کرد دغدغه های مالی آن ها را برطرف کند. هزینه های لازم برای اردوی تیم ملی و البته تأمین هزینه های پرواز بخشی از کار هایی بود که جهانگیری برای تیم کی روش کرد. نه اینکه الزاما خودش دست به جیب شده باشد و هزینه نموده باشد، ولی با پیگیری هایش بار زیادی از روی دوش مسئولان وقت تیم ملی برداشت.

اگرچه مسعود شجاعی، کاپیتان تیم کی روش در مقطعی از انجام نشدن وعده های جهانگیری اطلاع داد، ولی صحبت های خود کی روش نشان می داد چقدر حضور جهانگیری در کنار تیم ملی فوتبال ایران مفید بوده است. عصر هشتم شهریور 1395 بود که معاون اول رئیس جمهور با حضور در تمرین تیم ملی وعده داد که از هیچ یاریی برای آن ها دریغ نخواهد نمود. جملاتی که آن روز کی روش در وصف این حضور به زبان آورد هنوز در خاطر عده زیادی مانده است. به جهانگیری و هیئت همراه و مسئولان وزارت ورزش و جوانان خیرمقدم می گویم و از آن ها تشکر می کنم که در تمرین تیم ملی حاضر شدند. حضور شما در تمرین تیم ملی معنای بزرگی برای من و بازیکنان دارد و قدردان این اتفاق خواهیم بود و حضور شما وظیفه تیم را سنگین تر خواهد نمود. امروز را به هیچ عنوان فراموش نخواهم کرد و از شما می خواهم سلام من و بازیکنان تیم ملی را به دکتر روحانی، رئیس جمهوری ایران برسانید.

آن روز پیراهن شماره 12 تیم ملی هم به اسحاق جهانگیری اهدا شد تا به نوعی از او به عنوان یار دوازدهم تیم تشکر گردد. البته بعد ها کارلوس کی روش در گفت وگویی اطلاع داد که مهدی تاج، رئیس وقت فدراسیون فوتبال، از او خواسته تا در مصاحبه هایی که انجام می دهد، از اسحاق جهانگیری بخواهد به لحاظ مالی و برای تأمین برنامه ها، به تیم ملی یاری کند!

نقش عابربانک بودن یا خود بانک بودن جهانگیری برای فوتبال، فقط معطوف به دوره کی روش نمی گردد؛ زمانی که مارک ویلموتس هم راهنمایی تیم ملی را بر عهده گرفت و فدراسیون مطابق با انتظار (!) نتوانست دستمزدش را بدهد، مرد بلژیکی استعفایش را نوشت و گفت حاضر نیست برای بازی سرنوشت ساز ایران مقابل عراق روی نیمکت تیم ملی بنشیند. بعد از آن بود که عنوان شد دوباره فدراسیون دست به دامان اسحاق جهانگیری شده تا مانع از رخ دادن یک فاجعه و آبروریزی گردد. از قرار با پیگیری های جهانگیری هزینه مدنظر برای مارک ویلموتس فراهم می گردد تا او دوباره روی نیمکت بنشیند. اگرچه بعد ها همان یاری هم برای معاون اول رئیس جمهوری دردسر های ریزی به وجود آورد.

می گردد به موارد متعدد دیگری در این زمینه اشاره نمود که همیشه به اسحاق جهانگیری در سطح ملی فوتبال به چشم یک نفر نگاه شده که وظیفه اش تأمین هزینه و حمایت همه جانبه است. شاید جمله ای که مهدی تاج درباره اش می گوید، به خوبی بیانگر همه چیز باشد. فکر می کنم حضور ایشان برای فوتبال خیر و برکت به دنبال داشته و مطمئنا مسائلی که در تیم ملی هست، مرتفع خواهد شد.

ورود به بحران فوتبالی ایران و عربستان

برای اسحاق جهانگیری، مردی که می گوید فوتبال های داخلی را هم می بیند و نتایج را پیگیری می نماید، فوتبال فقط معطوف به سطح ملی نمی گردد. او زمانی که تیم های عربستانی عنوان کردند ایران، امنیت لازم را ندارد و حاضر نیستند برای بازی با نمایندگان این کشور به ایران سفر نمایند، سعی کرد به عنوان یکی از مسئولان رده بالا این مشکل را حل وفصل کند. اگرچه AFC رأی نهایی اش را صادر نموده بود و به نظر می رسید کوشش های جهانگیری بی فایده باشد، باز او از مذاکره و ملاقات با مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا ناامید نشد.

جهانگیری ملاقاتی با شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا داشت و به بهانه برگزاری بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا میان تیم پرسپولیس و کاشیمای ژاپن، به موضوع اختلاف سیاسی ایران و عربستان پرداخت که دودش به چشم فوتبال رفته بود. او در آن ملاقات گفت: اختلافات سیاسی میان کشور ها امری طبیعی است که گاه شدت می گیرد و گاه به صلح و دوستی تبدیل می گردد و انتظار ما از کنفدراسیون فوتبال آسیا این است که اجازه ندهد مسائل سیاسی بر فوتبال اثر بگذارد و برای انسجام میان کشور های آسیایی کوشش هرچه بیشتری را انجام دهد.

اگرچه کوشش های معاون اول رئیس جمهور در این زمینه تا الان نتیجه ای ملموس نداشته، ولی همین که او با علم به این موضوع که سخت است نظر AFC را که تحت نفوذ عربستانی هاست، برگرداند، حاضر به مصاحبه شد، امری پسندیده است؛ موضوعی که البته شاید در ادامه جهت یاریی به حل وفصل این معضل فوتبالی برای باشگاه های ایرانی کند.

داستان ورود زنان به استادیوم ها

اسحاق جهانگیری، همان شخصی که آجرلو می گوید بخش زیادی از مصیبت های مدیریت فدراسیون فوتبال به دلیل حمایت هایش از مهدی تاج بوده، در زمینه ورود زنان ایرانی به استادیوم آزادی هم نقش مهمی داشت. او یک سال قبل از اینکه زنان ایرانی بتوانند بازی تیم ملی را در استادیوم آزادی مقابل کامبوج ببینند، وعده داد که این مشکل را حل می نماید. دولت دغدغه متدینان و علما را در نظر می گیرد و از وزارت کشور و وزارت ورزش و همچنین از نیروی انتظامی خواسته ایم محل های مناسبی را به بانوان اختصاص دهند تا نگرانی متدینان در این زمینه برطرف گردد و بانوان هم بتوانند در استادیوم ها حضور داشته باشند.

هجدهم مهرماه 1398، اما به بالاخره در های استادیوم آزادی برای ورود زنان باز شد تا آن ها بتوانند ملاقات تیم ملی با کامبوج در مرحله انتخابی جام جهانی را از نزدیک ببینند؛ اتفاقی تاریخی که واکنش معاون اول رئیس جمهور را درپی داشت. امروز یکی از خواسته های بخش مهمی از زنان، جوانان و فعالان مدنی به خوبی تحقق یافت و زنان برای تماشای مسابقات فوتبال به استادیوم آزادی رفتند. آگاهی و رشد مدنی زنان و مردان در استادیوم نشانه ای بود از احترام به حساسیت های بخش های دیگری از جامعه و برطرف نگرانی برای تداوم اقداماتی از این دست.

فقط فوتبال؟

اگرچه محور این مطلب بیشتر حول اتفاقات فوتبالی، آن هم به اختصار، چرخید، ولی کوشش های اسحاق جهانگیری معطوف به دیگر رشته های ورزشی هم شده است. برای توضیح این بخش هم فقط کافی است به ملاقات سه روز پیش او با وزیر ورزش و عده ای دیگر از مسئولان رده بالای ورزشی پرداخت؛ جایی که مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش در چند جمله کوتاه، اسحاق جهانگیری را توصیف کرد. در بسیاری از مواردی که در عرصه ورزش و جوانان به مشکل برخورد می کنیم، جهانگیری با روی باز و با استفاده از همه امکان و اقتداری که دارد، مسائل را حل، گره ها را باز و جهت را هموار می نماید. ضروری است شهادت دهم که در همه شرایط سخت و تنگنا ها که وجود داشته، معاون اول رئیس جمهور با تمام توان به ما یاری کردند تا در حرکت رو به توسعه، وظایفی که برعهده داریم و اهدافی که در دولت بوده، پیروز باشیم.

بار یا یار؟

حالا می گردد یک بار دیگر اتفاقات اتفاق افتاده را کنار هم چید؛ مصطفی آجرلو، اسحاق جهانگیری را مسبب ورود مهدی تاج به فوتبال می داند و تاج، متهم به نداشتن توانایی کافی برای اداره فوتبال است. با فرض بر صحیح بودن این ادعا، اسحاق جهانگیری حتی اگر نقشی هم در این زمینه داشته، احتمالا تاوانش را چند برابر داده است! تاوانی که احتمالا برای خودش شیرین است، چون با نگاهی که به ورزش و این مقوله دارد، احتمالا از سختی هایی که در این جهت متحمل شده، دلسرد نشده است.

او همین چند روز پیش در حاشیه همان نشستش در وزارت ورزش بود که دوباره تعریف عمیق تری از ورزش ارائه کرد؛ ورزش عامل مهمی برای افزایش امید و همبستگی ملی است و جوانان و ظرفیت جوانی می تواند افق های جدید در حوزه مالی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی ایجاد کند.

منبع: فرارو

به "اسحاق جهانگیری از کی روش تا شیخ سلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسحاق جهانگیری از کی روش تا شیخ سلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید