اتحادیه اروپا: لغو تحریم ها بخش مهمی از برجام است

به گزارش گردش و مسافرت، ایرنا نوشت: نماینده اتحادیه اروپا در سازمان های بین المللی مستقر در وین با اشاره به حمایت کامل این اتحادیه از برجام، توضیح داد که لغو تحریم ها بخش مهمی از این توافق به شمار می رود.

اتحادیه اروپا: لغو تحریم ها بخش مهمی از برجام است

استفن کلمنت این اظهارات را روز سه شنبه در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی عنوان نمود. وی توضیح داد؛ اتحادیه اروپا تعهد قاطعانه خود را نسبت به برجام و تداوم حمایت از آن اعلام می دارد.

کلمنت اضافه نمود: این اتحادیه نسبت به همکاری با جامعه دنیای برای حفظ برجام به عنوان دستاورد مهم چند جانبه ای که وفق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد به تأیید رسید، مصمم است.

این سیاستمدار اروپایی توضیح داد؛ برجام عنصر کلیدی معماری عدم اشاعه تسلیحات هسته ای است که برای امنیت منطقه، اروپا و دنیا حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه برجام ضامن صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران است، توضیح داد که اجرای کامل آن بسیار حائز اهمیت است.

نماینده اتحادیه اروپا در سازمان های بین المللی مستقر در وین با بیان اینکه برجام ضامن صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران است، توضیح داد که اجرای کامل آن، حیاتی و بسیار حائز اهمیت است.

کلمنت در بخش دیگری از اظهارات خود، مراتب تأسف عمیق اتحادیه اروپا از خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم ها علیه ایران را گفت. وی از تمام کشورها خواست تا از اقداماتی که مانع اجرای تعهدات مندرج برجام می گردد خودداری نمایند.

وی توضیح داد: در کنار اجرای کامل تعهدات هسته ای ایران در چارچوب برجام، لغو تحریم ها بخش مهمی از این توافق به شمار می رود. وی مدعی شد که اتحادیه اروپا تعهدات خود از جمله لغو تحریم های مورد اشاره در برجام را به طور کامل اجرا نموده است.

این سیاستمدار اروپایی همچنین نسبت به کاهش تعهدات ایران تحت برجام از جمله عبور از ذخایر اورانیوم ابراز نگرانی کرد و مدعی شد که این اقدامات، غیر قابل بازگشت هستند.

وی اضافه نمود: اتحادیه اروپا از تصمیم پنجم ژانویه که ایران هیچ محدودیتی را در حوزه عملیات (هسته ای) نخواهد داشت عمیقاً متأسف است. این تصمیم زمانی گرفته شد که تنش ها در منطقه بسیار جدی است.

کلمنت اضافه نمود: از ایران می خواهیم تمام اقداماتی را که با برجام سازگار نیست به عقب بازگردانده و بدون فوقت وقت به اجرای کامل تعهداتش بازگردد.

وی مطرح کرد؛ کشورهای عضو اتحادیه اروپا از کوشش های اعضای برجام برای حفظ این توافق و حل مناقشه در چارچوب سازوکار حل اختلاف حمایت می نماید. سفیر اتحادیه اروپا در وین همچنین از گزارش های مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره راستی آزمایی فعالیت های هسته ای ایران در چارچوب برجام تقدیر کرد و خواست تا به تهیه گزارش های دقیق درباره تدابیر فهرست شده در ضمیمه اول برجام ادامه دهد.

این سیاستمدار اروپایی در انتها اجرای کامل و پایدار برجام را برای اعتماد سازی بین المللی نسبت به صلح امیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران حائز اهمیت توصیف کرد.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام، کوشش کرد توافق هسته ای را به شرط عمل دیگر طرف های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره مندی مالی ایران، گام های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی 60 روزه شروع کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه، با صدور بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را گفت که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

تروئیکای اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) در واکنش به آخرین گام ایران و با نادیده دریافت تعلل خود در اجرای کامل تعهداتشان در برجام، کوشش کردند تا با استفاده از ساز وکار حل اختلاف، ایران را به اجرای کامل تعهداتش بازگردانند.

آنها 24 دی ماه با صدور بیانیه ای تمایل خود را برای فعال کردن این ساز وکار گفتند. با این حال جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این سازوکار هنوز فعال نشده و طرف های اروپایی بر تمدید جدول زمانی آن اتفاق نظر دارند.

ایران تاکید نموده که در صورت برطرف تحریم ها و منتفع شدن از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

310 64310

منبع: خبرآنلاین

به "اتحادیه اروپا: لغو تحریم ها بخش مهمی از برجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: لغو تحریم ها بخش مهمی از برجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید